مقاله

مشکلات رایج دوربین های مداربسته و راه حل آن

دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته امروزه در اکثر منازل، ادارات، بانک‌ها، مراکز آموزشی و… نصب می‌شود. با نصب این دوربین‌ها امنیت آن مکان افزایش می‌یابد و در صورت سرقت یا هر خلاف دیگری می‌توان به راحتی به سرنخ دست پیدا کرد. نصب این دوربین‌ها هر سال افزایش می‌یابد؛ چرا که همه به اهمیت آن در امنیت ساختمان واقف هستند. البته دور از انتظار نیست که این وسیله هم بعد از مدتی مشکلاتی پیدا کند و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد. ما در مطلب امروز قصد داریم به معرفی چند مشکل رایج آن و راه حل‌هایی که برای رفع مشکل کاربرد دارد بپردازیم؛ پس فرصت را غنیمت شمرید و همراه ما باشید.

 رنگ های دوربین مداربسته خاموش است

دوربین مداربسته رنگ‌ها را به خوبی نمایش نمی‌دهد. اگر فیلم‌ها و تصاویری که از آن دریافت می‌کنید شبیه به فیلم‌های دهه 60 میلادی است نشانه ایراد داشتن در تنظیمات تراز سفیدی دستگاه است. چشم‌های ما طیف رنگی نسبتا وسیعی دارد؛ به همین دلیل، حتی اگر نور کافی موجود نباشد وقتی به جسم سفید نگاه می‌کنیم، چشم ما آن را به رنگ سفید مشاهده می‌کند. مغز ما از پارامترهای نور برخوردار است و برای دیدن رنگ‌ها به نور زیادی نیاز ندارد. دوربین‌های مداربسته نیز می‌توانند این کار را با تنظیمی به نام “White Balance” انجام دهند. تنظیمات آن به صورت دستی یا خودکار قابل انجام است و اگر تنظیم آن به درستی انجام نشود رنگ‌ها خاموش می‌شوند و ما نمی‌توانیم رنگ‌های واقعی تصاویر را در مانیتور مشاهده کنیم.

نحوه رفع مشکل

برای رفع مشکل لازم است تنظیمات را بررسی کنید و آن را برای استفاده در بیرون از ساختمان تنظیم کنید. اگر قرار است دوربین مدار بسته White Balance به طور خودکار در فضای باز ساختمان وصل شود، زاویه آن باید به سمت پایین قرار داده شود. اگر رنگ‌‌ها فقط با نوع خاصی از نور مانند چراغ‌های خیابان در طول شب، از بین می‌روند باید دوربین از منبع نور فاصله بگیرد. اگر پشتیبانی دوربین از ATW و AWB است و تغییر موقعیت زاویه آن فایده‌ای ندارد گزینه‌های ATW یا AWB را در تنظیمات دوربین غیرفعال کنید و تنظیم White Balance را به صورت دستی انجام دهید تا رنگ‌ها به حالت طبیعی درآیند. اگر دوربین از ATW یا AWB پشتیبانی نمی‌کند، به تنظیم White Balance به صورت دستی اقدام کنید.

دوربین مداربسته

بیشتر بدانید: انواع سنسور تصویر در دوربین مداربسته

تصاویر به صورت سیاه و سفید دریافت می شود

اگر با این مشکل مواجه شدید ممکن است به دو دلیل باشد دوربین‌های مداربسته‌ای که سطح روشنایی محیط آنها بالا باشد رنگ‌ها قابل مشاهده است. دوربین‌های دید در شب با روشن کردن ال ای دی‌های نور مادون قرمز می‌توانند تصاویر با شرایط نور کم را ثبت کنند. اما نمی‌توانند رنگ‌ها را در زیر نور مادون قرمز تشخیص دهند. حتی دوربین‌های مداربسته رنگی هم ممکن است با این مشکل مواجه شوند که معمولا نشانه خرابی نیست. اما دوربین‌های مداربسته‌ای تولید می‌شوند که قیمت بالایی دارند و می‌توانند حتی در شرایط نور کم هم رنگ‌ها را تشخیص دهند.‌

نحوه رفع مشکل

ابتدا باید مطمئن شوید که نور کافی متناسب با دوربین‌های مداربسته وجود دارد. اگر نور کافی موجود بود، مسدود نبودن مسیر نوری را بررسی کنید و دوربین را از لحاظ آسیب‌های بدنه چک کنید. اگر با بررسی انجام شده مشکل کماکان وجود داشت از مطابقت ویدئوی ورودی با خروجی مطمئن شوید. اگر همه موارد را بررسی کردید و به نتیجه نرسیدید با تعمیرکار ماهر و متخصص برای بررسی تماس بگیرید.

cctv

محصولات مرتبط: دوربین دام تحت شبکه IPC74650D89-TM

خطوط افقی در دوربین مداربسته موجود است

این مشکل در دوربین مداربسته از مشکلات رایجی است که بسیاری از کاربران از آن شکایت دارند. اگر این اتفاق افتاد می‌تواند به دو دلیل باشد و ممکن است از تداخل نور محیطی یا تداخل الکتریکی ایجاد شده باشد.

نحوه رفع مشکل

در صورت وجود این مشکل، اول مطمئن شوید نور الکتریکی روی دوربین نمی‌افتد. نور بعضی از انواع منابع نور الکتریکی ممکن است باعث تداخل با سنسورهای CCD تک تراشه باشند. وقتی منبع تغذیه بررسی شود اگر تداخل وجود داشته داشته باشد، خطوط افقی در تصویر دیده می‌شود. در صورتی که از کابل cat5 یا کابل کواکسیال استفاده شود آنها را بررسی کنید و از جدا شدن کابل‌‌ها از تجهیزات فرکانس بالا مطمئن شوید. اگر خطوط افقی تصویر دوربین مدار بسته به دلیل تداخل نور محیطی است برای رفع آن از دوربین‌های WDR یا سنسور CMOS کمک بگیرید.

cctv

محصولات مرتبط: دوربین بولت آنالوگ UVC24B48R

فیلم مداربسته سوسو می زند

سوسو زدن فیلم دوربین مداربسته می‌تواند به چند دلیل باشد یا ممکن است تداخل ایجاد شده باشد یا نصب آن به درستی انجام نشده باشد یا به دلیل خراب شدن تجهیزات یا منبع تغذیه آن باشد؛ همچنین ممکن است به دلیل شرایط بد محیطی این اتفاق بیفتد.

نحوه رفع مشکل

برای رفع مشکل ابتدا باید مطمئن شوید مانیتور سالم است؛ اگر سوسو زدن در یک مانیتور و به صورت تمام صفحه اتفاق می‌افتد ممکن است مانیتور دوربین مشکل پیدا کرده باشد. بعد باید کانکتور و کابل‌ها بررسی شوند. اگر دوربین خروجی آنالوگ دارد کابل ویدئو در خروجی دوربین را جدا کنید. اگر با این حال هنوز سوسو می‌زند باید به بررسی منبع تغذیه، کابل و کانکتور مانیتور بپردازید. اگر در هوای تاریک سوسو می‌زند ممکن است به علت سوسو زدن LED های IR باشد که در صورتی که منبع تغذیه کافی نباشد به وجود می‌آید. اگر فقط در موقعی که هوا تاریک است دوربین سوسو می‌زند باید از فاصله داشتن دوربین از منابع نور الکتریکی مطمئن شوید. وقتی نور به علت رد شدن خودروها ناگهان کاهش یا افزایش یابد تصویر برای لحظاتی سوسو می‌زند.

محصولات مرتبط: دوربین بولت تحت شبکه IPC75254B48R-I

دوربین مداربسته نویز دارد

پرسروصدا بودن دوربین مداربسته از مشکلاتی است که ممکن است شما هم با متوجه آن شده باشید.‌ تداخل الکتریکی یا RF از دلایل به وجود آمدن آن است.

نحوه رفع مشکل

برای رفع مشکل باید کانکتورها و کابل‌ها را بررسی کنید تا آسیب ندیده باشند و کابل‌ها از منابع تداخل فاصله داشته باشند. اگر دوربین مداربسته خروجی آنالوگ دارد اقدام به جدا کردن کابل ویدئو از دوربین کنید تا از وجود یا عدم وجود نویز مطمئن شوید. برای اطمینان بررسی کنید که با قطع کردن دوربین‌ها یا تجهیزات ویدئویی دیگر نویز کاهش می‌یابد یا خیر.

بیشتر بدانید: نویز در دوربین مداربسته چه موردی را ایجاد می‌کند؟

سخن پایانی

دوربین مداربسته از تجهیزات پیشرفته امروزی هستند که افرادی که از آن در مکان‌های مختلف استفاده می‌کنند، امنیت مکان را افزایش می‌دهند. این وسیله در برندها و قیمت‌های گوناگونی موجود هستند و به فروش می‌رسند. خرید برندهای معروف و باکیفیت، سبب می‌شود دیرتر خراب شوند. شما هم می‌توانید این دوربین‌های باکیفیت را با قیمت مناسب‌تر از قیمت بازار از سایت پرتو الکامپ خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت روز انواع مدل‌های دوربین مداربسته به این سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *