مقاله

تفاوت cctv با دوربین امنیتی چیست؟

دوربین مداربسته

امروزه یکی از وسایل بسیار مهم برای حفاظت از منزل و محل کار شما دوربین امنیتی است. با استفاده از این دوربین‌ها در محل کار شما می‌توانید به راحتی فعالیت کارکنان خود را تحت نظر داشته باشید. علاوه بر این با نصب دوربین‌های حفاظتی برای منزل خود می‌توانید خیلی راحت بر هرگونه رفتار مشکوک یا خطرناک نظارت داشته باشید. به طور کلی از این دوربین‌ها برای ایمن سازی و حفاظت محیط منزل و کار استفاده می‌شوند. دوربین‌های امنیتی این قابلیت را دارند که به ضبط فیلم از فاصله طولانی بپردازند. این سیستم‌های امنیتی مبتنی بر شبکه هستند؛ اما در گذشته دوربین‌های امنیتی برای ضبط فیلم به یک VCR متصل می‌شد که این سیستم‌ها به سیستم‌های ccvt آنالوگ محدود می‌شدند. در این مطلب قصد داریم درباره اینکه تفاوت ccvt با دوربین امنیتی چیست؟ با شما صحبت کنیم؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

Cctv چه نوع دوربینی است؟

Cctv مخفف کلمه Closed-Circuit Television می‌باشد که به معنای تلویزیون مدار بسته است. cctv یک دوربین مدار بسته است که یک مکان خاص را پوشش می‌دهد و به فیلمبرداری از آن می‌پردازد و فیلم را روی صفحه نمایش یا مانیتور مشخص شده نشان می‌دهد. دوربین‌های cctv با تکنولوژی آنالوگ کار می‌کنند و از فناوری فرکانس رادیویی یا RF برای نظارت تصویری استفاده می‌کنند. ویدیوهای گرفته شده توسط این دوربین در پیداکردن سارقان، هک‌ها و دیگر جرایم غیرقانونی کارآمد است.

بیشتر بدانید: دوربین های مداربسته دارای چه سنسورهایی هستند؟

سنسور های دوربین مداربسته

دوربین امنیتی چیست؟

دوربین‌های امنیتی انواعی از دوربین‌های فیلمبرداری هستند که برای نظارت بر یک منطقه از جمله فروشگاه‌ها، ادارات، خانه‌ها و یا هر نوع مکان عمومی استفاده می‌شوند. این دوربین‌ها به شبکه‌های آی پی متصل می‌شوند که به وصل شدن شبکه از راه دور به منطقه امنیتی اختصاص داده شده کمک می‌کند. هدف از استفاده از دوربین‌های امنیتی اطمینان از امنیت و پیشگیری و جلوگیری از اقدامات مجرمانه می‌باشد. امروزه از این نوع دوربین‌ها برای حفظ ایمنی بسیاری از بخش‌های عمومی و دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بدانید: چگونه دوربین مداربسته را به گوشی وصل کنیم؟

بررسی تفاوت cctv با دوربین‌های امنیتی

 1. یکی از اصلی‌ترین تقاوت‌های بین cctv یا همان دوربین‌های مدار بسته با دوربین‌های امنیتی در این است که cct‌vها سیگنالی را به یک مانیتور خاص که در مکانی دور قرار دارد ارسال می‌کند اما دوربین‌های امنیتی در شبکه‌های آی پی کار می‌کنند که دوربین‌های امنیتی را از مکان دور به مکان اصلی متصل می‌کند.
 2. دوربین‌های cctv یا مداربسته با تکنولوژی آنالوگ کار می‌کنند این در حالی است که دوربین‌های امنیتی مبتنی بر شبکه می‌باشند.
 3. دوربین‌های cctv بیشتر در بخش‌های صنعتی کار می‌کنند این در حالی است که دوربین‌های امنیتی با هدف نظارت بر محدوده بزرگی از مناطق عمومی کار می‌کنند. در حالت کلی دوربین‌های امنیتی بر اساس اتصالات آی پی کار می‌کنند؛ اما دوربین‌های مداربسته در مکان‌های عمومی مانند یک خرده فروشی برای پیشگیری از هر نوع ضرر استفاده می‌شوند.
 4. دوربین‌های مداربسته یا cct‌vها سیستم‌های امنیتی مستقلی هستند که ویدیو یا فیلم را ضبط می‌کنند و آن را به یک رکوردر دیگر که معمولا یک دستگاه DVR است از طریق سیم کشی یا کابل ارسال می‌کند. اما دوربین‌های امنیتی دوربین‌های ساده‌ای هستند که سیگنل‌های ویدیویی و صوتی را به دستگاه DVR بی سیم انتقال می‌دهند.
 5. از دیگر تفاوت‌های دوربین‌های مدار بسته با دوربین‌های امنیتی می‌توان به این موضوع که دوربین‌های cctv برای ارسال فیدهای ویدیویی به مانیتور نیاز به کابل کشی دارند اشاره کرد این در حالیست که دوربین‌های امنیتی یا نظارتی، ویدیوهای ضبط شده را از طریق یک کابل POE به ضبط کننده ویدیو شبکه منتقل می‌کند و نیاز به کابل کشی سیم برق ندارند.
 6. دوربین‌های cctv فیدهای ویدیویی دوربین‌های متصل را جمع آوری می‌کند و به تجهیزات دریافت کننده مانند مانیتور ارسال می‌کند. این در حالی است که دوربین‎های نظارتی بر روی پروتکل اینترنت و آی پی‌های شبکه کار می‌کنند و بدین ترتیب دوربین امنیتی را از راه دور به مکان اصلی متصل می‌کنند.
 7. روش نصب دوربین‌های cctv بسیار آسان است اما نصب دوربین‌های امنیتی کمی پیچیده می‌باشد.
 8. در حالت کلی cctv یا دوربین مدار بسته دارای امنیت عمومی هستند این در حالی است که دوربین‌های نظارتی امنیت بسیار بالاتری دارند.
 9. سیستم‌های امنیتی با اتصالات LAN کار می‌کنند اما سیستم‌های cctv با سیستم پرایوت یا مخصوص به خود کار می‌کنند.
 10. به دوربین‌های امنیتی ویدیو شبکه‌بندی شده نیز می‌گویند و به cctv دوربین مدار بسته می‌گویند.

انواع دوربین مداربسته

نکات مهم در هنگام انتخاب دوربین مدار بسته یا دوربین امنیتی

برای انتخاب یک دوربین مدار بسته یا دوربین امنیتی مناسب باید به نکات زیر دقت کنید:

 1. در هنگام انتخاب یک دوربین مدار بسته یا cctv لازم است، ابتدا مشخص کنید که چه مکان و محیطی را می‌خواهید با این دوربین پوشش دهید. علاوه بر این باید سایز و محل قرار گیری این نوع از دوربین‌ها را در نظر بگیرید و سیستمی را انتخاب کنید که با سیستم امنیتی شما سازگار باشد. یکی دیگر از نکاتی که در این باره بسیار اهمیت دارد، میزان بودجه و هزینه شما است. باید توجه کنید که سیستم‌های cctv بسیار زیادی در بازار وجود دارد که ویژگی‌های هر یک متفاوت است. شما قبل از خرید این سیستم می‌بایست بودجه مورد نظر خود را تعیین کنید. علاوه براین توصیه می‌شود سیستمی را انتخاب کنید که نحوه نصب و راه اندازی آن راحت باشد و بنوانید به راحتی با آن کار کنید.
 2. قبل از خرید و انتخاب دوربین امنیتی یا نظارتی نیاز است تا نوع دوربینی را که می‌خواهید خریداری کنید را انتخاب کنید. اگر دوربین امنیتی را برای مکان داخلی خانه یا محل کار می‌خواهید بهتر است سایز و چک آن را انتخاب کنید؛ اما اگر این دوربین را برای فضای خارجی منزل خود می‌خواهید تهیه کنید به کیفیت، دوام و ضد آب بودن آن دقت کنید. از دیگر نکاتی که در هنگام انتخاب دوربین‌های نظارتی باید به آن دقت کنید کیفیت تصویر و وضوح آن است. به طور کلی پیشنهاد می‌شود دوربینی را انتخاب کنید که در شرایط کم نور هم بتواند با وضوح و کیفیت بالا فیلم بگیرد. دوربین‌هایی که دارای ال ای دی مادون قرمز هستند در در مکان‌های کم نور نیز قادر به فیلم برداری هستند.

سخن پایانی

در حالت کلی بسیاری از افراد دوربین‌های مداربسته و امنیتی را یکی می‌دانند و از تفاوت میان آن‌ها آگاه نیستند. در این مطلب سعی شد ضمن تعریف سیستم‌های cctv و دوربین‌های امنیتی به بررسی تفاوت‌های بین آن‌ها نیز بپردازیم. شما می‌توانید برای خرید انواع دوربین‌های اورجینال، cctv و دوربین‌های امنیتی به فروشگاه اینترنتی پرتو الکامپ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *