مقاله

چگونه تلفن سانترال را دایورت کنیم؟ همه چیز درباره دایورت تلفن سانترال

دایورت تلفن سانترال

برای پاسخ به سوال “چگونه تلفن سانترال را دایورت کنیم؟” ، و به طور کلی، راه های مختلف “دایورت تلفن سانترال روی موبایل و تلفن ثابت”، نکاتی وجود دارد که در ذیل، به شرح آن ها می پردازیم.با توضیح مختصری در رابطه با  “تلفن های سانترال ” یا  “مراکز تلفن ” آغاز می کنیم؛ تلفن های سانترال، نوع خاصی از تلفن‌ها هستند که قادر به برقراری ارتباط بین چند خط تلفن به صورت داخلی و خارجی می باشند و شما با راه اندازی یک شبکه سانترال با استفاده از دستگاه سانترال و سایر تجهیزات مربوط به آن، می توانید از امکانات این نوع از تلفن ها بهره ببرید و در زمان و هزینه های خود تا حد زیادی صرفه جویی کنید. در این مقاله به نحوه دایورت تلفن سانترال پاناسونیک می‌پردازیم.

ویژگی‌های تلفن سانترال

در حالت عادی و با استفاده از تلفن های معمولی که همه ی ما بصورت روزانه از آن ها استفاده می کنیم، تنها می توانید یک خط تلفن را روی آن ها تنظیم کنید؛ اما با استفاده از تلفن های سانترال که معمولا برای ادارات و موسسات بکار گرفته می شوند، این امکان را دارید که تعداد زیادی خط بصورت دلخواه را روی تلفن خود راه اندازی کرده و بهره ی کافی را ببرید. البته، تعداد خطوط داخلی و خارجی قابل نصب و راه اندازی روی تلفن سانترال شما، ارتباط مستقیم با نوع دستگاه شما داشته و پیرو آن است که آیا از نوع کم ظرفیت دستگاه های سانترال استفاده می کنید یا از نوع پر ظرفیت آن.

به علاوه تلفن های سانترال، امکانات جانبی دیگری از قبیل “ایجاد منشی تلفنی، امکان ایجاد صف انتظار برای تماس گیرندگان، مدیریت خطوط متصل به شبکه سانترال و اعمال محدودیت های دلخواه بر روی آن ها و …” نیز در اختیار شما قرار می دهند.

دایورت تلفن سانترال

حال که با روند کار کلی تلفن‌های سانترال و امکاناتی که به شما می دهند آشنا شدید، اکنون در رابطه با دایورت تلفن سانترال یا انتقال تلفن سانترال روی خطوط دیگر  (forwarding Call)توضیحاتی ارائه می کنیم. دایورت تلفن سانترال می تواند روی خطوط ثابت و موبایل ها انجام شود. توجه کنید که دایورت کردن تلفن سانترال یا همان قابلیتforwarding Call  با قابلیت ترنسفر(Transfer) کردن تماس‌ها متفاوت است و نباید آن ها را با یکدیگر اشتباه گرفت؛ هنگامی که شما مشغول صحبت با تلفن هستید و قصد دارید آن تماس ورودی را به خط داخلی یا خارجی دیگری انتقال دهید تا ادامه ی مکالمه روی خط دیگری انجام شود، از قابلیت “ترنسفر تماس ها روی تلفن های سانترال” استفاده می شود که به سادگی و تنها با زدن دکمه یTransfer  و وارد کردن شماره ی داخلی یا خارجی مورد نظر امکان پذیر خواهد بود.

بعد از مطالعه ی مطالبی که در ادامه آمده است، با چگونگی “دایورت تلفن سانترال” بطور کامل آشنا شده و به راحتی قادر به مدیریت خطوط تلفن سانترال خود و انتقال آ ن ها به مقصد دلخواه خواهید بود.

دایورت کردن تلفن سانترال روی خطوط ثابت

نحوه دایورت تلفن سانترال روی خطوط ثابت

اگر شما کسب و کاری داشته باشید که بصورت روزانه بیشتر ارتباطات شما با مشتریانتان از طریق تماس های تلفنی بوده و بخش اعظم کار از این طریق انجام شود، هرچقدر هم در کار خود دقیق بوده و اهتمام کافی را بورزید و سعیتان بر این باشد که تمامی تماس های ورودی را پاسخ داده و مشکالت تماس گیرندگان را رفع کنید، باز هم موقعیت هایی پیش می آید که شما در شرکت یا محل کار خود نیستید و افراد قصد برقراری تماس با شما را دارند. در این صورت، شما قادر به پاسخدهی نخواهید بود و این امر ممکن است منجر به از دست دادن مشتریان و نارضایتی آن ها شود. برای رفع این مشکل، می توانید از امکان فوق العاده ای که تلفن سانترال در اختیار شما قرار می دهد استفاده کنید؛دایورت تماس های ورودی به شماره ی دلخواه

. در اینجا و برای دایورت تلفن سانترال رو خطوط ثابت، سه حالت پیش می آید:

 • حالت اول: دایورت تماس های خارج از شرکت.
 • حالت دوم: دایورت تماس های داخلی شرکت.
 • حالت سوم: دایورت تمامی تماس ها، چه داخلی و چه خارجی، بصورت همزمان.
 • راه های انتقال تماس ها برای حاالتی که ذکر شد، متفاوت است؛ در ادامه، به تفکیک، به توضیح هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

دایورت کردن تماس های خارج از شرکت روی تلفن سانترال

برای انجام این کار، چهار حالت پیش می آید:

 • برای دایورت تمامی تماس ها، باید گوشی تلفن را برداشته و کد دستوری “7112* ” وارد کنید.
 • برای زمان هایی که خط تلفنی که از خارج از شرکت با آن تماس گرفته شده مشغول است، باید کد دستوری “7113*” وارد شود.
 • برای دایورت تماس ها در مواقعی که پاسخگو نیستید، از کد دستوری 7114* استفاده می شود.
 • برای دایورت تلفن سانترال در هر دو حالتِ اشغال بودن یا پاسخگو نبودن، کد دستوری 7115* را وارد کنید.

نکته ی مهمی که باید در هنگامی که قصد “دایورت تلفن سانترال” به روش های بالا را دارید، در نظر بگیرید، این است که پس از وارد کردن هر یک از کدهای مذکور، باید بلافاصله شماره ای که قصد انتقال تماس ها روی آن را دارید وارد کنید و در انتها، کلید “#” را بزنید. اگر مراحل به درستی انجام شده و کد دستوری وارد شده صحیح باشد، صدای بوق شنیده می شود که به معنی دایورت موفق تماس ها می باشد.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه شود، آن است که “انتقال تلفن سانترال” روی خطوط داخلی شرکت رایگان است؛ اما اگر بخواهید “دایورت تلفن سانترال” خود را روی خطوط خارجی دیگر یا شماره ی موبایل انجام دهید، با در بر داشتن هزینه هایی برای شما همراه خواهد بود.

دایورت کردن تماس های داخلی شرکت روی تلفن سانترال

دایورت کردن تماس های داخلی شرکت روی تلفن سانترال

مراحل انجام این کار نیز مانند روش قبل، یعنی دایورت تماس های خارجی می باشد؛ با این تفاوت که کدهای دستوری که باید وارد شوند متفاوت هستند؛

 • برای دایورت کردن تمامی تماس ها، از کد دستوری 7122* استفاده می‌شود.
 • برای دایورت تماس ها در حالت اشغال بودن خط، کد دستوری که استفاده می شود.
 • برای دایورت تماس ها در مواقع پاسخگو نبودن، کد دستوری 7124*.
 • و برای انتقال تماس ها در هر دو حالتِ مشغول بودن خط یا پاسخگو نبودن ، گوشی تلفن را برداشته و کد دستوری 7125* را وارد کنید.

توجه کنید که بعد از وارد کردن کد دستوری مربوطه، مانند روش قبل، باید بلافاصله شماره مقصد مورد نظر را وارد کرده و کلید “#” را بزنید.

دایورت کردن تمامی تماس های ورودی به خط سانترال، چه از داخل و چه از خارج شرکت، روی تلفن سانترال

برای انجام این کار و انتقال همزمان تمامی تماس های ورودی به خط مورد نظر نیز مانند دو حالت قبل عمل می کنیم؛ با این تفاوت که کدهای دستوری متفاوتی را شماره گیری می نماییم:

 • برای دایورت کردن تمامی تماس های ورودی، کد دستوری 7102*.
 • برای دایورت تماس ها در حالت شنیدن بوق اشغال، کد دستوری 7103*.
 • برای انتقال تماس ها در حالتی که نمی توانید پاسخگو باشید، کد دستوری 7104*.
 • برای دایورت تماس ها درهر دو حالتِ شنیده شدن بوق اشغال یا پاسخگو نبودن اپراتور کد دستوری 7105* وارد می شود.

نکته ی مورد توجه در این روش نیز، وارد کردن شماره ی مقصد مورد نظر بلافاصله پس از گرفتن کد دستوری مربوطه و پس از آن، کلید “#” می باشد.

نحوه لغو کردن تماس‌های انتقالی در تلفن سانترال

اکنون که روش “دایورت تلفن سانترال” بطور کامل و در تمامی حالات ممکن را یاد گرفته اید، الزم به ذکر است که کنسل کردن تماس های انتقالی نیز به همین روش انجام می شود؛ برای این منظور، در حاالت مختلفی که در زیر ذکر شده است، کد دستوری مورد نظر را وارد کرده و به آسانی، انتقال تماس های ورودی را لغو کنید:

 • برای لغو دایورت تماس های داخلی، کد دستوری 7120* را وارد کنید.
 • برای کنسل کردن انتقال تماس های خارجی، کد دستوری 7110 *
 • برای لغو انتقال تمامی تماس ها، اعم از داخلی و خارجی، می توانید از کد دستوری 7100* استفاده نمایید.

 راه های دایورت تلفن سانترال

به طور کلی، انتقال تلفن سانترال روی خطوط دیگر از دو طریق انجام می شود؛

 • از طریق شماره گیری کدهای دستوری.
 • از طریق نرم افزار سانترال.

پیشتر بطور کامل در مورد دایورت تلفن سانترال از طریق کد دستوری صحبت کردیم. اکنون، آموزش این کار از طریق نرم افزار را به شما عزیزان می دهیم. پیش از انجام این کار، نیاز است که دسترسی لازم به نرم افزار سانترال را داشته باشید. پس از فراهم آوردن پیش نیاز ها و ایجاد دسترسی به برنامه سانترال و وارد شدن به آن، با صفحه ای مشابه تصویر زیر روبرو خواهید شد.

دایورت تلفن سانترال از طریق نرم افزار

به منظور دایورت تلفن سانترال خود روی شماره ی دلخواه، همانطور که در قابل مشاهده است، ابتدا باید گزینه Extension را انتخاب کنید. سپس روی گزینه ی اول،Extension Wired  کلیک کنید و سپس وارد قسمت DND/FWD شوی د.در این قسمت، تنظیمات مربوط به انتقال یا مسدود کردن تماس ها وجود دارد.گزینه FWD برای دایورت یا انتقال تماس ها، و گزینه DND برای مسدود کردن تماس ها اس تفاد می شود و مشابه اتفاقی که در دایورت تلفن سانترال از طریق شماره گیری کدهای دستوری می اف تاد، در این روش نیز 4 حالت وجود دارد که می تو انید بسته به شرایط مورد نظر خود، گزینه مورد نظر را انتخاب کرده و انتقال خط تلفن را انجام دهید.

نحوه دایورت تلفن سانترال روی موبایل

برای دایورت تلفن سانترال روی موبایل، دقیقا باید روشی مشابه توضیحاتی که در رابطه با دایورت تلفن سانترال روی خطوط ثابت داده شد در پیش بگیرید و نیاز به انجام کار جدیدی ندارید؛ یعنی باید بنا به شرایط مد نظر خود و حالات مختلفی که ممکن است پیش آید(تماس های داخلی یا خارجی، اش غال بودن، پاسخگو نبودن و … )، کد دستوری مورد نظر را شماره گیری کرده و بلافاصله شماره موبایل را وارد کنید و کلید “#” را بزنید.

 

جمع بندی

در این مقاله به توضیح کامل نحوه دایورت تلفن سانترال روی خطوط ثابت، دایورت کردن تماس های خارج از شرکت، دایورت کردن تماس های داخلی شرکت پرداختیم. همچنین نحوه دایورت کردن تمامی تماس‌های ورودی به خط سانترال چه از داخل و چه از خارج را توضیح داده‌ایم. بعد از خواندن این مقاله، تمام راه‌های مختلف برای انتقال تماس را یاد خواهید گرفت. اگر درباره دایورت تلفن سانترال سوالی داشتید، حتما در بخش نظرت با ما در میان بگذارید تا شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *