مقاله

انواع سنسور تصویر در دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته

بی‌شک هر انسانی در طول زندگی، امنیت را برای خانواده خود از راه‌های مختلفی برقرار کرده است. یکی از راه‌های حفظ جان و ایجاد امنیت، استفاده از انواع سنسور‌های تصویر در دوربین مداربسته خواهد بود. با وجود سنسور تصویر در دوربین مداربسته، در محل زندگی، می‌توان از اتفاقات ناگوار جلوگیری و آن‌ها را به وسیله دوربین ثبت نمود. دوربین‌های مداربسته دارای حسگر‌های تصویر مختلفی هستند که در این مطلب سعی داریم شما را با انواع آن‌ و همچنین ویژگی و مزایای آن‌ها آشنا کنیم.

سنسور تصویر در دوربین مداربسته چیست؟

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اجزای موجود در دوربین مداربسته، حسگر تصویر است که می‌تواند در کیفیت تصویر دوربین مداربسته موثر باشد. چیپ تصویر در دوربین مداربسته، الکترونیکی است که تصاویر را به اطلاعات تبدیل کرده و آن را برای دوربین مهیا می‌کند.

به عبارتی دیگر سنسور تصویر، نوری را که به لنز دوربین مداربسته خورده است، دریافت کرده و آن را به مدار سیگنال الکترونیکی تبدیل می‌کند؛ سپس این سیگنال‌ها توسط دیگر قسمت‌های دوربین مداربسته، به تصویر تبدیل می‌شوند.

به همین ترتیب می‌توان به راحتی فیلم‌های دوربین مداربسته را مشاهده نمود. تمامی سنسورهای تصویر، تصاویر را به رنگ سیاه یا سفید نمایش می‌دهند که می‌توان با استفاده از فیلترهای رنگی روی حسگر تصویر، این مشکل را رفع نمود.

انواع سنسور تصویر

به طور کلی در تمامی دوربین‌های مداربسته از دو نوع سنسور تصویر یا حسگر تصویر استفاده می‌شود. در زیر به شرح هریک از انواع سنسور تصویر، خواهیم پرداخت.

  • سنسور تصویر CMOS

این نوع سنسور تصویر، می‌تواند تصویری با کیفیت را ارائه دهد؛ زیرا تمامی موارد مورد نیاز برای تولید یک تصویر مناسب و واضح را دارا است. این حسگر CMOS در گذشته تراشه‌های معمولی برای تصویربرداری داشت، اما اخیرا از فناوری تخصصی‌تری استفاده می‌کند و کیفیت آن‌ها بسیار بالا است.

تراشه سنسور CMOS دارای مبدل‌های A/D و تقویت‌کننده‌هایی هست که منجر به کاهش هزینه دوربین شده‌اند. سنسور تصویر CMOS کاربرد‌های مختلفی از جمله تنظیم رنگ سفید، کنترل دوربین، تبدیل آنالوگ به دیجیتال و … را دارد. به طور معمول در تمامی دوربین‌های معمولی دیجیتال، این حسگر تصویر وجود دارد.

سنسور CMOS

  • سنسور تصویر CCD

عملکرد سنسور CCD این گونه است که زمانی که نور روی پیکسل‌های سنسور می‌افتد، به واسطه‌ی یک یا چند نود خروجی از تراشه منتقل می‌شوند؛ سپس سیگنال‌ الکتریکی به ولتاژ تبدیل شده و بافر می‌شود. بعد از تبدیل شدن به ولتاژ، به عنوان سیگنال آنالوگ ارسال شده و از طریق مبدل A/D در خارج از سنسور، تقویت می‌شود؛ همچنین به اعداد تبدیل می‌شوند.

این نوع سنسور دارای ابعاد گوناگونی است و معمولا سایز این سنسور‌ها را با اینچ نمایش می‌دهند. سنسور CCD از اجزای الکترونیکی تقریبا پیچیده‌ای تشکیل شده است و از عنصرهای نیمه رسانای حساس به نور نیز برخوردار هست.

سنسور ccd

بیشتربدانید: دوربین های مداربسته دارای چه سنسورهایی هستند؟

ویژگی های یک سنسور تصویر با کیفیت

سنسورهای تصویر با کیفیت، دارای ویژگی‌هایی هستند که به هنگام انتخاب دوربین مداربسته باید به آن‌ها توجه داشت. در زیر به ویژگی‌های مهم در یک حسگر تصویر اشاره خواهیم کرد:

  1. میزان حساسیت به نور

یکی از ویژگی‌های مهم در کیفیت تصویر دوربین مداربسته، حساسیت به نور حسگر تصویر است. میزان حساسیت به نور، نور مورد نیاز برای تشکیل تصویر را تعیین می‌کند. به عبارتی دیگر هر چقدر که میزان حساسیت تصویر به نور زیادتر باشد، نیاز به نور کمتری دارد و همین باعث می‌شود که کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته بهتر باشد.

  1. سایز سنسور دوربین

سنسور CCD در اندازه‌های ۲/۱، ۳/۱، ۴/۱، ۵/۱ و… تولید شده است که در بیشتر دوربین‌های مداربسته ۳/۱ اینچ استفاده می‌گردد. به هنگام انتخاب لنز دوربین باید به سایز و اندازه CCD توجه داشت؛ زیرا هر چه سایز سنسور بزرگ‌تر باشد، در نهایت کیفیت تصویر بیشتر و بالاتر خواهد بود.

  1. نوع تکنولوژی به کاررفته در حسگر تصویر

از دیگر ویژگی‌های سنسور تصویر با کیفیت می‌توان به نوع تکنولوژی که در چیپ‌های تصویر به کاررفته است، اشاره کرد. این تکنولوژی شامل تصویر CMOS و CCD می‌شود که در اغلب دوربین‌ها از چیپ CMOS استفاده شده است.

  1. بازه دینامیکی

این ویژگی مهم میزان اختلاف نور را توسط سنسور تصویر نشان می‌دهد.  به عنوان مثال: اگر در یک مکان اختلاف نور بسیار زیاد باشد و سنسور از بازه دینامیکی پایینی برخوردار باشد، تصویر در دوربین مداربسته سیاه و سفید ثبت می‌گردد.

یکی دیگر از ویژگی‌های حسگر تصویر، تفکیک‌پذیری است که میزان دریافت جزئیات تصویر را توسط حسگر تصویر نشان می‌دهد. هر چه که سلول‌های نور در یک چیپ تصویر بیشتر باشند، جزئیات بیشتری نمایش داده می‌شود.

تفاوت های سنسور CCD و CMOS

یکی از تفاوت‌های میان این دو نوع سنسور در میزان برقی است که مصرف می‌کنند. سنسور CCD از قطعات الکترونیکی بیشتری تشکیل شده است، به همین علت نسبت به سنسور CMOS برق بیشتری را مصرف می‌کند؛ همچنین سنسور CMOS اقتصادی‌تر خواهد بود.

از دیگر تفاوت‌های سنسور CCD و CMOS می‌توان به میزان حساسیت نور در آن‌ها اشاره کرد. میزان حساسیت نور در سنسور CCD بیشتر از سنسور CMOS است، یعنی تصاویر با کیفیت بسیار بالایی در تاریکی ثبت و نمایش داده می‌شوند.

در سنسور CCD پیکسل‌ها نور را از حسگر دریافت می‌کنند و از طریق تراشه آن را به پردازنده انتقال می‌دهند.اما در سنسور CMOS تمامی پیکسل‌های نور توسط خود سنسور انتقال داده می‌شود. به همین علت سنسور CCDاز کیفیت بیشتری برخوردار است.

سنسور CMOS نویز کمتری نسبت به سنسور CCD دارد؛ همچنین سنسور CMOS مناسب دوربین‌های چندمگاپیکسلی است اما CCD به هیچ عنوان برای دوربین‌های چندمگاپیکسلی به صرفه نیست. سنسور CCD امکان پخش چندنمایی تصویر را در دوربین فراهم نمی‌کند در حالی که در سنسور CMOS امکان پخش چندنمایی تصاویر وجود دارد.

سنسور

مزایای سنسور تصویر CMOS و CCD چیست؟

از مزایای سنسور CCD می‌توان به WDR خوب، نویز پایین، حساسیت بالا، کیفیت بسیار بالا و عالی، عملکرد خوب در شرایطی که نور کافی وجود ندارد، اشاره کرد؛ همچنین این سنسور کمتر مورد ارتعاش قرار می‌گیرد. از طرفی سنسور CMOS دارای کیفیت بالا، رنگ بسیار عالی و مصرف برق بسیار کم است؛ همچنین مقرون به صرفه خواهد بود.

چگونگی ساخته شدن تصویر در چیپ تصویر دوربین مداربسته

زمانی که نور از لنز دوربین مداربسته رد می‌شود به سنسور تصویر در دوربین برخورد می‌کند. در همین حین چیپ تصویر میزان نور را ثبت کرده و آن به الکترون تبدیل می‌شود. بعد از تبدیل شدن نور به الکترون، الکترون‌ها به ولتاژ تبدیل می‌شوند و این ولتاژ‌ها توسط یک تقویت‌کننده در دوربین مدار آنالوگ به صورت یک سیگنال در می‌آیند و آن را به خروجی دوربین مداربسته ارسال می‌کنند؛ به همین ترتیب تصویر در چیپ تصویر دوربین مداربسته، ساخته می‌شود.

دوربین مدار بسته

سخن پایانی

همان‌طور که بیان شد دوربین‌های مداربسته می‌توانند امنیت را برای خانواده و منزل شما فراهم کنند. در صورتی امنیت شما توسط دوربین مداربسته مهیا می‌شود که نوع سنسور تصویر در دوربین مداربسته بسیار با کیفیت باشد؛ زیرا به هنگام رخداد اتفاقی یا دزدی از منزل شما تنها سنسور تصویر با کیفیت است که می‌تواند چهره سارقین را به طور واضح برای شما نمایش دهد؛ به همین ترتیب طبق بودجه و محیطی که در آن هستید یکی از انواع سنسورهای تصویر را انتخاب و خریداری کنید. برای خرید انواع سنسور تصویر در دوربین مداربسته به سایت‌هایی که معتبر و قابل اعتماد هستند مراجعه کنید. سایت پرتوالکامپ تمامی دوربین‌های مداربسته خود را با بهترین کیفیت تصویر و کم‌ترین قیمت به فروش می‌رساند؛ همچنین این سایت سفارش شما را در زمان کوتاهی به شما تحویل می‌دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *