مقاله

نویز‌ها در دوربین مداربسته

نویز دوربین مدار بسته

وجود نویز در برخی دوربین‌های مداربسته به یک امر طبیعی تبدیل شده است. این دوربین‌ها از نمونه آنالوگ می‌باشند و به همین دلیل نویز روی آنها تاثیر مستقیم می‌گذارد و عملکرد دوربین را مختل می‌کند. مجموعه پرتو الکامپ یکی از مراکز معتبر و باسابقه‌ای می‌باشد که در زمینه توزیع، فروش و نصب دوربین‌های مداربسته به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کند. این مجموعه عیب‌یابی دوربین‌های مداربسته را توسط افراد متخصص انجام می‌دهد تا علت نویز پذیری آنها مشخص شود و در مدت زمان کوتاهی تعمیر گردد. این نویز‌ها با علائم مختلفی خود را نشان می‌دهند که یکی از آنها تقسیم شدن تصویر می‌باشد.

نویز دوربین مداربسته چیست و چه عملکردی دارد؟

اختلالات دوربین مداربسته هنگام ضبط تصاویر با نام نویز شناخته می‌شود که اصولا با پرش تصویر، انحراف و موجی شدن تصویر، برفکی شدن تصویر و نویز صدای دوربین خود را به نمایش می‌گذارد. این مشکل می‌تواند در عملکرد دوربین اختلال ایجاد کند و ضبط و انتقال تصاویر را به مانیتور با مشکل روبرو کند. باید بگوییم که این امر به مشکلی رایحه در دوربین‌های مداربسته آنالوگ تبدیل شده است که همواره برای حل آن راه‌های متعددی هم وجود دارد. عملکرد نویز بر روی دوربین مداربسته به گونه‌ای است که تصاویر به صورت چند قسمتی، نصفه، تار و بدون صدا به دستگاه می‌رساند در نتیجه ایمنی محیط کاهش پیدا می‌کند.

عملکرد نویز روی دوربین مداربسته باعث شده تا شما بتوانید به سرعت از خرابی سیستم مطلع شوید و در نتیجه با کمک افراد متخصص مشکل را برطرف نمایید تا دوربین دوباره به خوبی تصاویر و صدا را ضبط کرده و آنها را در اختیار شما قرار بدهد. قطع و وصل شدن تصویر، قطع شدن صدا و کاهش کیفیت تصویر دوربین از دیگر عملکردهای نویز دوربین هستند که اصولا زمان تعمیر به تمام آنها توجه می‌شود.

نویز دوربین مدار بسته

بیشتر بدانید: نویز در دوربین مداربسته چه موردی را ایجاد می‌کند؟

محصولات مرتبط: دوربین دام تحت شبکه IPC74650D89-TM

انواع نویز دوربین مداربسته

انواع نویز دوربین مداربسته وجود دارد که هر کدام دارای ساختاری هستند. از این رو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نویز الکترونیکی
 2. نویز الکترومغناطیسی

مسلما برفکی شدن تصویر دوربین مداربسته یا تصاویر نقطه نقطه رنگی از نویزهای رایج دوربین مداربسته هستند که در اکثر موارد به دلیل کمبود نور محیط و تقویت زیاد تصویر به وجود می‌آیند و در واقع این نویزها در تصویر جزء دسته نویزهای الکترونیکی دوربین مداربسته هستند. در صورتی که دوربین مداربسته شما تصاویر را با چند خط روی تصویر به نمایش بگذارد این نشان دهنده نویز الکترومغناطیسی است که اصولا با نزدیک شدن تلفن همراه به دوربین ایجاد می‌شود. دو روش نام برده هم انواع نویزهای دوربین مداربسته هستند و هم هر کدام راه‌های مختلفی برای حل کردن نویز دارند.

در کل وجود نویز در دوربین‌های مداربسته به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است که همواره افراد باید هنگام مواجه شدن با آن دو مورد گفته شده را بررسی کنند تا از نوع نویز مطلع شوند و سپس برای حل آن اقدام نمایند. در نمونه آنالوگ نوع الکتریکی بیشتر به وجود می‌آید اما در نمونه تحت شبکه نویز الکترومغناطیسی بیشتر دیده می‌شود؛ زیرا با سیگنال‌های تحت شبکه تصاویر را ارسال می‌کند که اختلال در آنها این نویز را به همراه دارد.

نویز دوربین مدار بسته

 بیشتر بدانید: مشکلات رایج دوربین های مداربسته و راه حل آن

محصولات مرتبط: دوربین بولت آنالوگ UVC77B1A

علت‌های اصلی نویز دوربین مداربسته

همان گونه که گفتیم نویز دوربین مداربسته دارای دو نوع الکترونیکی و الکترومغناطیسی می‌باشد که هر کدام علت‌های شایعی برای به وجود آمدن دارند. این علت‌های اصلی نویز دوربین مداربسته عبارتند از:

 1. استاندارد و باکیفیت نبودن دوربین و تجهیزات باعث نویز می‌شود.
 2. کم یا بسیار زیاد بودن نور محیط باعث خطا و نویز می‌شود.
 3. طولانی شدن مسافت کابل کشی برای دوربین باعث نویز خواهد شد.
 4. دمای بالای محیط باعث ایجاد نویز در دوربین می‌شود.
 5. قرار گرفتن کابل دوربین مدار بسته در نزدیکی منبع الکترومغناطیس نویز به همراه دارد.
 6. اتصال نادرست فیش‌ها به یکدیگر نویز ایجاد می‌کند.
 7. نشت برق
 8. نامناسب بودن منبع تغذیه
 9. نصب در محل نامناسب

علت‌های نام برده همه از دلایل اصلی ایجاد نویز در دوربین مداربسته هستند که می‌توان با راه‌حل‌هایی راحت آنها را برطرف نمود تا دوربین مداربسته بتواند عملکرد بهتری پیدا کند و تصاویر را با وضوح بالا در اختیار شما بگذارد. این امر به شما کمک می‌کند تا تمام نقاط دوربین را مورد بررسی قرار بدهید تا بدانید که کدام بخش علت ایجاد نویز می‌باشد و سپس آن را مورد تعمیر قرار بدهید تا دوربین فعالیت بهتری پیدا کند.

نویز دوربین مداربسته

روش‌های از بین بردن نویز دوربین مداربسته

برای از بین بردن نویز های الکترونیکی و الکترومغناطیسی موجود روی دوربین‌های مداربسته همواره راه‌حل‌های مخالفی وجود دارد که شما با کمک آنها می‌توانید به راحتی وضوح و کیفیت تصاویر را بالا ببرید. از این روش‌ها برای از بین بردن نویز الکترونیکی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. باید نور محیط را افزایش داد.
 2. از دوربینی استفاده کرد که در نور کم هم قابلیت ضبط تصویر داشته باشد.

روش‌های رفع نویز الکترومغناطیسی دوربین مداربسته هم بسیار زیاد هستند که این راه‌های رفع شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. بررسی و وصل کردن درست فیش‌های BNC؛ متصل نبودن درست این فیش به هادی باعث مخالف شدن عملکرد سیستم شده و در نتیجه سیگنال افت کرده و دوربین دچار نویز می‌شود.
 2. باید مسیر کابل‌ها کوتاه باشد و اگر مسیر طولانی این باید از کابل باکیفیت بسیار بالا استفاده کرد تا دچار اتصالی نشود.
 3. عبور کابل‌های تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل‌های برق، ترانس‌های برق، موتورهای الکتریکی سبب ایجاد نویز می‌شود؛ پس باید کابل‌ها را از نقاط ایمن عبور داد.
 4. خراب بودن آداپتور یا همان منبع تغذیه سبب ایجاد نویز می‌شود؛ به همین دلیل باید یک آداپتور استاندارد و خوب در اختیار داشت.
 5. تمام کابل‌ها و فیش‌های خود را با محافظ پوشش بدهید تا دچار اتصالی نشوند.
 6. کابل‌ها را دور از نور خورشید نصب کنید.

پس از بررسی دوربین مداربسته و اطلاع از مشکل آن می‌توان راحت‌تر نویز سیستم را برطرف نمود تا دوربین هم بتواند دوباره عملکرد خود را به دست آورده و تصاویر واضح و بدون نویز را در اختیار شما بگذارد.

سخن پایانی

مجموعه پرتو الکامپ توانسته با استفاده از کادر متخصص و ارائه بهترین محصولات و خدمات به مشتریان در زمینه نصب دوربین‌های مداربسته و عیب‌یابی آنها اعتبار زیادی را به دست بیاورد. این مجموعه در هر زمان آماده خدمت رسانی به مشتریان می‌باشد و تمام خدمات را برای آنان به صورت ویژه انجام می‌دهد تا بهترین سیستم را دریافت کرده و در صورت خرابی از خدمات پس از فروش و گارانتی مجموعه استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *