مقاله

نویز در دوربین مداربسته چه موردی را ایجاد می‌کند؟

یکی از مشکلات رایجی که معمولاً برای دوربین‌های مداربسته ایجاد می‌شود وجود نویز در تصویر است. این مشکل معمولاً در اثر نصب نادرست دوربین مداربسته به وجود می‌آید. بر خلاف افرادی که فکر می‌کنند نویز مربوط به صدا است باید بگویم که نویز در دوربین مداربسته به تصاویر بی‌کیفیت در تلویزیون یا‌ مانیتور اشاره دارد. گاهی اوقات ممکن است هنگام عکاسی یا ضبط فیلم در محیطی با نور کم با نویز تصویر مواجه شوید. در اکثر موارد نویز به عنوان بخشی از تصویر ایجاد می‌شود و امکان برطرف کردن آن وجود ندارد. سؤالی که وجود دارد این است که نویز در دوربین مداربسته چه موردی را ایجاد می‌کند؟ در ادامه قصد داریم در رابطه با نویز تصاویر دوربین مداربسته و دلایل ایجاد آن صحبت کنیم. برای رسیدن به پاسخ این سؤال با ما همراه باشید.

نویز در دوربین مداربسته

بیشتربدانید: راه‌های تشخیص هاردهای دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ 

 

انواع نویز در دوربین‌های مداربسته

نویز در دوربین مداربسته که معمولاً به صورت نقاط رنگی یا خطوط افقی دیده می‌شود دارای انواع مختلفی است. در حالت کلی این اختلال به دو دسته نویز الکترونیکی و نویز الکترومغناطیسی تقسیم می‌شود.

  • نویز الکترونیکی: نویز الکترونیکی به اختلالاتی در تصاویر دوربین مداربسته گفته می‌شود که بر اثر نور کم و تقویت بیش از حد سیگنال تصاویر به وجود می‌آید. نویز الکترونیکی در تصاویر خود را به صورت نقطه‌های ریز رنگی نشان می‌دهد.
  • نویز الکترومغناطیسی: نوع دیگری از نویز‌های ایجاد شده در دوربین مداربسته، نویز الکترومغناطیس است که معمولاً بر اثر افت سیگنال به وجود می‌آید. این نوع نویز معمولاً به شکل خطوط رنگی در تصاویر دوربین قابل مشاهده است.

محصولات مرتبط: دوربین بولت آنالوگ UVC83B29R

دلایل ایجاد نویز در دوربین مداربسته

نویز در دوربین مداربسته معمولاً به دلایل مختلفی اتفاق میفتد. در ادامه برخی از مهم‌ترین دلایل ایجاد نویز در دوربین مداربسته را معرفی خواهیم کرد.

دوربین مداربسته بی‌کیفیت

یکی از دلایلی که ممکن است باعث ایجاد نویز در تصاویر شود، استفاده از دوربین مداربسته بی‌کیفیت است. همانطور که می‌دانید انواع برند و مدل‌های دوربین مدار بسته در بازار وجود دارد که با قیمت‌های نسبتاً ارزانی فروخته می‌شوند. برخی از این دوربین‌ها به دلیل کیفیت بسیار پایین در هنگام شب یا تاریکی به درستی کار نمی‌کنند و تصاویری نویزدار را ضبط می‌نمایند؛ بنابراین اگر قرار است در محیط‌هایی با نور کم یا زیاد کار کنید بهتر است به سراغ دوربین‌های بی‌کیفیت و فیک نروید.

 

منبع تغذیه دوربین مداربسته

بیشتربدانید: ساخت ماکت دوربین مداربسته

منبع تغذیه دوربین مداربسته

یکی از دلایلی که ممکن است باعث ایجاد نویز در تصاویر دوربین مداربسته شود، ایجاد مشکل در آداپتور یا منبع تغذیه است. اگر احساس می‌کنید بدون دلیل تصاویر نویزدار را ضبط کرده‌اید بهتر است منبع تغذیه دوربین مداربسته را بررسی کنید. گاهی اوقات ولتاژ نامناسب می‌تواند باعث ایجاد نویز در تصاویر شود و با گذشت زمان حتی به خود دوربین مداربسته هم آسیب برساند؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم تحت هیچ شرایطی به سراغ آداپتور‌های ارزان قیمت و غیر استاندارد نروید؛ زیرا آمپراژ آن‌ها کمتر از حد معمول است و در نتیجه می‌تواند باعث بی‌کیفیت شدن تصاویر شما شود.

کابل تصویر دوربین مداربسته

یکی از مواردی که معمولاً باید بعد از مشاهده نویز در تصاویر دوربین مداربسته بررسی شود کابل دوربین است. استفاده از کابل ویدیو یا غیر استاندارد می‌تواند باعث افت سیگنال و در نتیجه ایجاد نویز در تصاویر شود. برای این که بتوانید تصاویر با کیفیت و با وضوح بهتری را داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم از کابل‌های سالم و استاندارد با متراژ مناسب استفاده کنید.

مشکل اتصالات دوربین مداربسته

نویز در دوربین مدار بسته می‌تواند بر اثر اتصالات نادرست دوربین مداربسته ایجاد شود؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم هر چند وقت یکبار این اتصالات را بررسی کنید تا بعد‌ها با نویز در تصویر روبرو نشوید. زمانی که اتصال BNC و کابل کواکسیال به درستی انجام نشود، افت سیگنال به وجود می‌آید و در نتیجه تصاویر ناقص و بی‌کیفیتی را به ‌مانیتور ارسال می‌کند. دقت داشته باشید که فیش استفاده شده هم نقش مهمی دارد؛ بنابراین بهتر است از فیش با کیفیت و سالم استفاده کنید.

محصولات مرتبط: دوربین بولت آنالوگ UVC24B48R

نور و دمای محیطی دوربین مداربسته

تصاویر دوربین مداربسته معمولاً در شرایط مختلف ضبط می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است نور محیط بسیار زیاد و بسیار کم باشد؛ در این صورت است که نویز تصویر به وجود می‌آید. برای داشتن تصاویر با کیفیت و بدون اختلال بهتر است سعی کنید نور محیط را متعادل بسازید. جالب است بدانید که دمای محیط مورد نظر هم در این مورد بی‌تأثیر نیست و می‌تواند باعث ایجاد نویز می‌شود. برای رفع نویز دوربین مداربسته پیشنهاد می‌کنیم دوربین‌هایی با تلرانس دمای مختلف را انتخاب نمایید.

 

استحکامات دوربین مداربسته

بیشتربدانید: دوربین های مداربسته دارای چه سنسورهایی هستند؟

استحکامات دوربین مداربسته

لرزش دوربین مداربسته یا کابل‌های متصل به آن می‌توانند یکی از عوامل اصلی ایجاد نویز در تصاویر باشد. برای رفع انواع نویز در دوربین مداربسته توصیه می‌کنیم اتصالات دوربین را بررسی کنید و آن را فیکس نمایید. قبل از ثبت تصویر مطمئن شوید که تحت هیچ شرایطی دچار تکان یا لرزش نمی‌شود.

روش ‌های از بین بردن نویز دوربین مدار بسته

برای برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. استفاده از دوربین مداربسته با حساسیت‌های بالا می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را برطرف بسازد. این دوربین‌ها معمولاً به صورت خودکار سعی می‌کنند نویز‌های ایجاد شده را با کمک الگوریتم‌های خاصی برطرف بسازند و پس از آن، تصاویر را به همراه تغییرات انجام شده ذخیره‌سازی کنند.

یکی از روش‌های دیگری که می‌توانید به کمک آن نویز دوربین مداربسته را از بین ببرید گرفتن چند عکس متوالی و میانگین‌گیری از بین آن‌ها است. در این روش نویز‌ها کاملاً برطرف نمی‌شوند؛ اما از آن جایی سوژه مورد نظر ثابت است، شما می‌توانید با بررسی و مقایسه چند تصویر در کنار هم قسمت هایی را که دچار اختلال شده مشاهده کنید. میانگین‌گیری از تصاویر باعث کمتر شدن اختلال در تصاویر شده و کیفیت کار را بالاتر می‌برد.

محصولات مرتبط: دوربین دام تحت شبکه IPC74650D89-TM

البته ممکن است این روش کمی دردسر داشته باشد ولی مطمئن باشید که بهترین روش برای رفع نویز دوربین مداربسته بوده و به شما کمک می‌کند به جزئیات تصاویر دسترسی پیدا کنید. امروزه اغلب دوربین‌های مداربسته می‌توانند ثبت پشت سر هم تصاویر را انجام دهند. شما می‌توانید به جای پرداخت هزینه اضافی بابت حذف نویز، از روش میانگین‌گیری استفاده کنید.

نتیجه گیری

نویز در دوربین مداربسته معمولاً به دلایل مختلفی اتفاق میفتد که از مهم‌ترین آن می‌توان به استفاده از دوربین غیر استاندارد و نور کم اشاره کرد. برای حل این مشکل توصیه می‌شود تا جایی که می‌توانید از دوربین و تجهیزات با کیفیت استفاده کنید. برای خرید دوربین‌های اورجینال و قیمت مناسب پیشنهاد می‌کنیم سری به فروشگاه اینترنتی پرتو الکامپ بزنید و از محصولات آن دیدن کنید. در صورت نیاز هم می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرد و سؤالات خود را مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *